Klávesové zkratky na tomto webu Přejít k navigaci
Stýskalo se vám po bližším kontaktu? Platba hotově či kartou na výdejně je opět možná!

Materiály kostýmů

V následujícím textu naleznete detailní popisy materiálů, z nichž v naší dílně vyrábíme kostýmy.

Bavlna

Bavlna má dobrou pevnost v tahu a v oděru, oděvy ušité z bavlněného plátna jsou příjemné na omak a mohou sát značné množství vlhkosti. Bavlna se však relativně snadno zmačká a časem může žmolkovatět.

  • Tenká bavlna - klasické bavlněné plátno, prát je vhodné na 40°, žehlit na "bavlna" (dvě tečky). Různobarevný kostým je nejlépe zpočátku prát v ruce, aby se části navzájem nezabarvily.
  • Kepr - hrubší bavlněné plátno, méně se mačká, udržuje se stejně jako tenká bavlna. Díky své vazbě se šikmými řádky vyniká značnou odolností.
  • Dyftýn - silnější nemačkavá bavlněná látka (imitace semiše), udržuje se stejně jako tenká bavlna, žehlí se po rubu látky.

Len

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. Je o něco pevnější než bavlna, vlákna mají malou pružnost a dobrou vodivost tepla. Typická je pro ně nestejnoměrnost. Len býval ve středověku vyhrazen zejména chudším vrstvám obyvatelstva, přírodní lněné plátno bylo používáno již ve starověku. Je příjemné na nošení, hlavně v létě. Praní: barevné na 40°, bílé 60°, žehlení: na len (3 tečky). Protože jde o přírodní tkanimu, může při praní pouštět. Materiál má větší srážlivost a mačkavost.

Vlna

Textilní živočišné vlákno získané ze zvířecích srstí. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Vlákna různé hrubosti se zpracovávají různými technikami a může se také mísit s jinými typy vláken.

Kožešina

Doporučujeme neprat, nežehlit, nesušit u tepelných zdrojů. Případné nečistoty lze vyčistit benzínem a vyčesat kartáčem (popř. hřebenem). Pravá kožešina bude tu a tam pouštět chlupy.

Kůže

Kůžu neprat, nežehlit, nesušit u tepelných zdrojů. Hladkou kůži lze čistit mýdlovou vodou, ostatní přípravky k tomu určenými. Po promočení je vhodné kůži namazat změkčovacím přípravkem a popřípadě naimpregnovat.

.

SHOPROKU 2018 Vítěz

SHOPROKU 2019 Vítěz