Klávesové zkratky na tomto webu Přejít k navigaci

Všechny recenze uživatele Jan K.

Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Lewis a Clark: Cesta na severozápad

Lewis and clark je strategická hra o výpravě na severozápad. Úkolem hráčů je dovést svou skupinu dobrodruhů (tábor) co nejrychleji na severozápad. Na rozdíl od většiny ostatní strategických her je počítadlo "výherních bodů" velmi dobře integrováno do hry. Počítadlem je samotný pohyb tábora po mapě, jak se přesouvá na severozápad.

Relativně jednoduchá hra, která však umožňuje rozvíjet složité strategie, zvláště pokud bude ignorováno pravidlo o neposouvání tábora zpět. Hra díky své proměnlivosti má velkou znovu hratelnost, přitom minimální náhodnost. Optimální jsou tři hráči, hra ve více hráčích může trpět nerovností schopností hráčů, protože hráči mají větší vliv na své sousedy než na ostatní hráče.

Ve dvou hráčích doporučuji použít pravidla pro sólo hru, pro snížení kontaktnosti hry. Sólo hra je velmi dobrá. Svým reálným tématem může hra k sobě přitáhnout i lidi, kteří moc nehrají deskové hry. Podle mě se jedná o velmi dobrou hru, trpící jen jednou vadou, která ji stála hvězdičku. Jednotlivé popisky/ikony akcí nejsou většině srozumitelné, proto i zkušenější hráči musí čas od času otevřít návod, aby zjistili/připomněli si význam některých méně se objevujících ikon na kartách (nemalé množství karet má jedinečnou schopnost). 4/5
() 4 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Puerto Rico 2. vydání

Puerto rico je výborná strategická hra. Její první vydání se do dnes řadí mezi nejlepší strategické hry. Toto je druhé vydání, které hru rozšiřuje o dvě rozšíření, která podle mě zapadají do tématu Puerta rica a zvyšují znovu hratelnost. 2. vydání kromě některých změn (snížení počtu polí) bylo graficky změněno. V některých prvcích jako jsou lodě se jedná o změnu k lepšímu, v některých prvcích změnou neutrální a jednu hvězdičku je nutné vzít za nový vzhled mincí, výherních bodů a centrální mapy, zatím jsem nenašel osobu, která by řekla, že tyto prvky jsou v nové verzi lepší než ve staré. Dále je nutné upozornit na chyby v návodu a dokonce špatný potisk jedné budovy (velkosklad). Na tyto chyby však narazí jen ten, kdo vysvětluje hru ostatním a všechny jdou překlenout zdravým rozumem.
() 4 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Alchymisté

Alchymista je kombinace strategické deskovky, logické hádanky a blafovací hry. Alchymista je stejně jako většina deskovek od CGE hezky zpracovaná, s dobrým příběhem a rozumnými herními mechanikami.
Jako jedna z mála deskovek má nádech jedinečnosti, tento je bohužel vykoupen, buď nutností práce s aplikací, na kterou si hráči stěžují nebo se jeden hráč musí "obětovat".
Jakmile se dostanete přes výše uvedený problém, tak Vás čeká jedinečný zážitek.
Stejně jako Space alert vystupuje ze seznamu dobrých deskovek, tak alchymista. V obou případech se jedná o využití techniky a v obou případech je některými vítán a některými odsuzován, protože používají deskové hry jako únik od elektroniky... Vaše hodnocení je na Vás, ale já za sebe hodnotím 4/5
() 4 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Příšerky z podzemí

Příšerky z podzemí jsou strategická hra postavená na worker-placement mechanice. Jako rodina impů se snažíte vychovávat příšerky a následně jim najít pány, kteří budou vděční za jejich vlastnosti. Hra má stejně kvalitní komponenty jako vládci podzemí a zajímavé řešení vývoje potřeb příšerek jak rostou.
Příšerky z podzemí jsou obecně velmi podobné vládcům podzemí, nejen tématicky, ale i mechanikami.
Mezi rozdíly patří: Méně vtipných textů, ale žádní zlí hrdinové, žádné boření, žádný boj a hra méně trpí hraje-li se v menším počtu než maximu (4).
Pokud se vám líbí vládce podzemí, ale vadí Vám závěrečné boje, pak příšerky z podzemí jsou hra právě pro Vás. Pokud neznáte vládce podzemí, ale máte rádi fantasy strategie, pak je slušná šance, že se Vám budou příšerky z podzemí líbit. Ostatní, zahrajte si a uvidíte.
() 5 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Terra Mystica

Už jste si koupily deskovku a zaváhali jste, proč je krabice tak velká (/prázdná)? Tak u Terry mystici se Vám nic podobného nemůže stát. Hra obsahuje natolik velké množství odolných komponentů, že nejtěžší na uklízení deskovky je narovnat je zpět do krabice. Doporučuji deskovku mít na spodu libovolného "komínku" deskovek, protože ostatní mívají tendenci trpět její vahou :) .

Terra mystica patří mezi větší deskovky a to jak rozměry tak počtem strategií a možností. Pro první hru jako u většiny strategických deskovek nelze než doporučit, aby jste našli ochotného hráče, který ji již zná. Ale stejně jako u jiných dobrých strategií, po první hře si zvyknete na vyobrazení pravidel na herní desce a na deskách hráčů. Pravidla poté otevřete pouze při málo se stávajících situacích, pokud vůbec.

O co tedy jde v Terra mystice?
Každý hráč se ujímá role jednoho mystického národa (trpaslíci, obři, čarodějnice etc.), který se snaží, o co největší kulturní a územní expanzi. Každý národ má vlastní desku a "svá" pravidla, ale nejedná se o kontaktní deskovku. Pokud očekáváte budování armád a jejich pohyb po mapě, tak jste na omylu.
Terra mystica je téměř nekontaktní desková hra, ve které často budete hledat, kde by jste něco mohli postavit, tak aby to mělo souseda. Hlavním principem hry je, že každý národ může stavět pouze na jednom ze sedmi terénů a proto musí před každou stavbou terraformovat příslušné pole k obrazu svému.

Pokud se Vám líbí velké strategie bez náhody a máte rádi fantasy, bude se Vám libit i Terra mystica. Hra se domnívám, že je přesně taková jaká by měla být.
() 5 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Adrenalin

Adrenalin je z mého pohledu jedinečná hra, která úspěšně kombinuje žánr stříleček a klasické evropské deskové hry (tj. neobsahuje kostky a tedy ani náhodu na zásah, tzv."checky").
Má nádherně propracované postavy, velkou paletu zbraní, velké množství zvláštních herních režimů, velkou a jednoduchou hrací desku, v porovnání s ostatními "střílečkami" má velmi jednoduchá pravidla, která jsou většinou velmi srozumitelně nakreslena (nikoli napsána) a svou obtížností jdou srovnávat s ostatními deskovkami, které jsou na hodinu až dvě.
Adrenalinu lze snad vytknout jen atypické rozměry krabice a požadavek na velký stůl...
Shrnutí, pokud máte rádi velmi kontaktní hry, kde strategie je možná a i účinná, ale nikoli nutná a zároveň nechcete nikdy nikoho vyřadit ze hry (jako ve hře bang). Tak adrenalin je pro Vás. Hra tedy má své "mouchy", ale i tak ji hodnotím 5/5.
() 5 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Munchkin (česky)

Munchkin je relativně jednoduchá hra. Každý hráč hraje postavu, která jde, rozráží dveře, poráží nebo je porážena příšerami, sbírá poklady a zvedá si úroveň. První na desáté úrovni vyhrává.
Ačkoli hráči přímo neútočí na ostatní hráče, tak jim můžou výrazně škodit, ale i pomoci, popřípadě "obojí"... "Ale né, tvá příšera má útok +5.... pokud však chceš, tak já ti s ní za pouhé tři poklady pomůžu."
Hra v angličtině je plná vtipů, pokud však vaše angličtina není B2 a lepší, tak Vám v angličtině asi většina unikne. Česká verze obsahuje méně vtipů, pro nemalé množství však stále musíte mít zkušenosti s dračím doupětem nebo jiným "pravidlovým" RPG (takové to: papír tužka, nejméně tři knížky pravidel, hodně kostek a ještě více čísel, popřípadě i kalkulačka).
Proto byť dobře zpracovaná parodie pravidlového RPG často nevtáhne hráče, tak jak může vtáhnout dlouhodobé hráče pravidlových RPG.
Hra neobsahuje žádné znázornění úrovní, tedy budete muset trochu improvizovat. Navíc je před hrou s neznámými lidmi dobré upozornit, že se jedná o parodii RPG, a tedy ať od dobrého RPG hráči neočekávají nic z toho, co se bude dít v Munchkinovi.
Osobně bych mu dal pouze tři hvězdičky, ale hra je relativně oblíbená a krátká, proto nechávám čtyři s ! tzn. rozhodně si zahrajte než koupíte.
() 4 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Krycí jména: Obrázky

Krycí jména _obrázky_ jsou alternativa ke krycím jménům ("původní hra"). V podstatě pro ně platí, to co platí pro původní hru (viz citace níže). Obrázky se odlišují od původní hry tím, že na místo slov jsou na kartičkách obrázky. Žádný z obrázků nelze popsat jedním slovem a do hry tak vstupuje prvek, čeho si kdo všimne a co jej zaujme.
Pro hráče, kteří mají v oblibě dixit nebo mysterium, budou obrázky preferovanou variantou oproti původní hře. A obráceně hráči milující hry typu, kdo chce být milionářem a Česko budou pravděpodobně preferovat původní hru.
Obecně hra obrázky je abstraktnější a tedy méně trápí paměť (např. otázkou: Švédská princezna?), ale zároveň má větší požadavky na pozornost k detailu.
Zatímco u původní hry se nelze příst o tom, co je na kartičce. V obrázcích se to snadno může stát. Tedy věta: "Jak to, že nevíš, že..." je prakticky nahrazena "Jak to, že v tom nevidíš..." Osobně preferuji obrázky, ale to je způsobeno mým odporem k hrám týrajícím paměť, proto této hře dávám shodných 4/5 jako původní hře. Drobným plusem proti původní hře jsou podle mě hezčí kartičky, ale to je opět subjektivní.

Recenze krycí jména: "Krycí jména je interaktivní společenská desková hra. Výrazně jednoduší a méně náročná na hráče oproti aktivitám, přitom s prostorem pro strategii a příběhem, který dává smysl. Hra je nejlepší v šesti hráčích, velmi dobrá ve čtyřech a hratelná v jiném počtu.

Hráči podle počtu jsou v jednom nebo dvou týmech. V každém týmu je jeden "vypravěč", kterému je známo, která slova jsou správná a která ne. Vypravěč, každé kolo řekne svému týmu dvouslovnou nápovědu.
Prvním slovem je slovo vázající se k správným slovům a druhým je počet slov na které se nápověda váže. Takto možná zní popis složitě, ale rozložená hra jde velmi rychle vysvětlit (tj. do 5 minut) a přitom díky velkému počtu slov, ze kterých jsou slova pro jednotlivé hry náhodně vybírána, se hra neopakuje a jde hrát pořád znovu.

Díky své jednoduchosti a rychlosti je velmi populární, hodnotím 4/5 hvězdiček. Pátou hvězdičku ode mě nedostane, protože hra je nejlepší právě v 6 hráčích, což hodnotím jako její slabinu. Je dobrá v jiných počtech, ale..."
() 4 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Krycí jména

Krycí jména je interaktivní společenská desková hra. Výrazně jednoduší a méně náročná na hráče oproti aktivitám, přitom s prostorem pro strategii a příběhem, který dává smysl. Hra je nejlepší v šesti hráčích, velmi dobrá ve čtyřech a hratelná v jiném počtu.
Hráči podle počtu jsou v jednom nebo dvou týmech. V každém týmu je jeden "vypravěč", kterému je známo, která slova jsou správná a která ne. Vypravěč, každé kolo řekne svému týmu dvouslovnou nápovědu. Prvním slovem je slovo vázající se k správným slovům a druhým je počet slov na které se nápověda váže. Takto možná zní popis složitě, ale rozložená hra jde velmi rychle vysvětlit (tj. do 5 minut) a přitom díky velkému počtu slov, ze kterých jsou slova pro jednotlivé hry náhodně vybírána, se hra neopakuje a jde hrát pořád znovu.
Díky své jednoduchosti a rychlosti je velmi populární, hodnotím 4/5 hvězdiček. Pátou hvězdičku ode mě nedostane, protože hra je nejlepší právě v 6 hráčích, což hodnotím jako její slabinu. Je dobrá v jiných počtech, ale...
() 4 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO
Hlasovat mohou pouze registrovaní zákazníci. Můžete se přihlásit nebo registrovat

Shadows over Camelot

Shadows over camelot (stíny nad camelotem) je velká přitom relativně jednoduchá kooperativní desková hra.
Hráči jako jednotlivý rytíři kulatého stolu se snaží plnit úkoly a získat potřebnou vojenskou sílu na blížící se střet se zlem. Vojenská síla se označuje meči, pokládanými na kulatý stůl. Pokud je stůl plný a více než polovina mečů je bílých dobro zvítězilo. Pokud stůl není naplněn dříve než bude kamelot dobyt nebo je na něm více černých mečů než bílých, zlo zvítězilo.
Fakt, že desková hra je v angličtině prakticky nevadí, pokud máte někoho, kdo Vám ji vysvětlí. Hra obsahuje nádherné figurky a téměř netrpí, pokud některý z hráčů musí předčasně odejít nebo se chce někdo přidat. Pro ty, kterým vyhovují intriky je, zde možnost zrádce, pro nás ostatní stačí prostě hrát bez zrádce. Ačkoli rád na závěr uvádím nějaký zápor, tak pokud Vám nevadí fantasy koop hra, tak žádný zápor neznám.
() 5 z 5 hvězdiček! Bylo toto hodnocení přínosné? ANO

Novinky mailem

Mějte jako první informace o novinkách, výhodných slevách či nevyhnutelné vzpouře robotů!

zasílat

přihlášením souhlasíte se zpracování osobních údajů

ukázka newsletteru